“Sammen kan vi mere”: Andelskassen bliver ny partner i Næsby Boldklubs Ung Elite

Sammen kan vi mere.
Sådan lyder Andelskassens slogan.
Og for at understrege vægten af ordene har banken sagt ja til at blive partner i Næsby Boldklubs Ung Elite.
Den traditionsrige klub i det nordlige Odense har nemlig et stort ønske om at løfte sin eliteafdeling yderligere, og det er her, at partnerskabet med Andelskassen kan gøre en forskel.
“Lige nu er vi en licensklub i DBU med 2 stjerner. Vi går efter at fremtidssikre os og få en halv stjerne mere, fordi vi med 2,5 stjerne har mulighed for at sikre det høje niveau i vores unge afdeling,” siger formanden i Næsby Boldklub, Peter Rasmussen.
For at få 2,5 stjerne skal klubben tilbyde sine spillere helt særlige faciliteter og sikre yderligere ansættelse af hjælpere i klubben. Det vil sige, at de fysiske rammer selvfølgelig skal være i orden, men man skal også kunne levere eksempelvis sundhedsordning og mentaltræner.
“Det kræver økonomi at nå dertil for klubben. Derfor betyder det rigtigt meget for, at Andelskassen går ind og bliver partner i Næsby Ung Elite og på den måde er med til at støtte klubben og vores ungdom økonomisk,” siger Peter Rasmussen.
På drengesiden spiller Næsby Boldklub lige nu i U17 division og U19 division, og på seniorniveau for herrer er klubben i 3. division. Klubben er kendt for gennem tiden at have udviklet rigtigt mange store talenter.
Blandt andet kommer West Hams danske landsholdsmålmand Mads Hermansen fra Næsby Boldklub. Det samme gør landsholdsspilleren Alexander Bah, der også slår sine folder i Lissabon hos Benfica.
“Man kan sige, at OB selvfølgelig er storebroren på Fyn. Mange af de unge spillere, der måske ikke for nuværende vurderes at have niveauet til at komme på OB’s bedste hold, kommer ud til os, og så videreudvikler vi dem, så de bliver endnu bedre,” forklarer Peter Rasmussen.
Den rolle, som klubben indtager, er noget af det, der taler rigtigt godt ind i Andelskassen måde at drive bank på.
Vil trække flere partnere til
“Andelskassen er en relationsbank, der har sit udspring i andelstankegangen. Bankens udgangspunkt er stadig, at vi er nødt til at står sammen, hvis vi vil opnå den bedste udvikling.
Vi skal dyrke de gode relationer, og jeg har længe været meget begejstret for de værdier og den måde Næsby Boldklub driver klubben på,” siger Jan Hansen, centerdirektør i Andelskassen i Odense.
I Næsby Boldklub bliver det helt konkret Ung Elite, der kommer til at nyde godt af bankens støtte.
“Det betyder alt for os. Andelskassen er en stærk og sympatisk spiller i Odense, som kan være med til at skubbe projektet i den rigtige retning,” siger Peter Rasmussen, der håber, at Andelskassens navn kan være med til at trække flere partnere til Næsby Ung Elite:
”Vores mål er faktisk, at vi gerne vil have op mod 10 partnere i Næsby Boldklub Ung Elite”.
Andelskassens aftale med Næsby Boldklub er fler-årig. Det skaber en stabilitet, da mange sponsoraftaler ofte kun laves et-årige.
“Vi vil helt sikkert kigge på, hvordan vi kan øge vores samarbejde med Næsby Boldklub. Vi kommer til at aktivere vores partnerskab på en måde, som vi ikke har gjort før,” lyder det fra Jan Hansen, som tilføjer:
“Det betyder virkelig meget for os at være en synlig del af Næsby Boldklub, for vi mener det faktisk, når vi siger, at sammen kan vi mere.”