Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

At rejse er at leve: Gå i forfatternes fodspor med Africa Tours

Af Annoncør

At rejse er at leve, har Hans Christian Andersen sandsynligvis sagt. Og udtrykket er gået ned i historien af flere gode grunde. Du kan sikkert nikke genkendende til, at man bare lever lidt mere intents på en god rejse. Derfor har netop rejsen også været omdrejningspunkt for megen litteratur. Tag med til selveste Afrika i forfatterens fodspor. 

Regnskov, ørken og savanne: Se det magiske kontinent med rejser til Afrika 

Afrika er den gyldne sols kontinent. Her bader solen landskabet i et skønt, varmende lys, der kan virke helende på en bleg vinterhud og kolde knogler. 

Naturen er enorm og strækker sig så langt øjet rækker. Der er bjerge med eventyrlige formationer, krat, træer, sletter, klitter og jungle. 

Med rejser til Afrika, kan du få en lille bid af det fantastiske landskab, som har skabt grobund for fortællinger helt til det kolde nord. Kontinentet har historisk lokket mange spændende personligheder på lange rejser mod det ukendte.  

Rejs til Karen Blixens Afrika 

Hos Africa Tours tilbyder de rejser til Karen Blixens Afrika. 

Karen Blixen er en af de ypperste, danske historiefortællere og hun indfanger den magi, som Afrika besidder. 

Blixen stammer fra Rungstedlund i Danmark, men skæbnen vil, at hun skal drive en farm i Afrika. Gennem Blixens skildringer, får vi en unik og indgående historie om en tilværelse i Afrika. 

En behagelig rejse i Karen Blixen Camp 

Hos Africa Tours kan du på din rejse til Afrika bo i Karen Blixen luksus camp i Kenya. Her er der sørget for skøn betjening, spise og telte, når i skal på eventyr i vildmarken. Alt er behageligt og I er omgivet af dygtige eksperter i vildmarken, dens oplevelser og behov. 

Blixen selv var eventyrlysten. I kan glæde jer til som hende at rejse ud, se de vilde dyr og forelske jer i landskabet. 

Et eventyr

Kenyas landskab er både barskt og eventyrligt. Præcis som Blixen selv beskrev det. Til at starte med, var forfatteren selv en smule tilbageholdende. Hun skulle selv styre en hel farm. 

Men oplevelsen endte med at blive hendes hjerteblod og forandrede hende for evigt. Et godt råd er at tage hendes bog Den Afrikanske Farm med under armen på dine rejser til Afrika. 

Du vil helt sikkert få det ligesom Karen Blixen. Mit elskede Afrika. 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.