Bedste på markedet: Odense-dreng lægger navn til ny padelbold

Hvis du spiller padel, så kender du det helt sikkert. Du har lige købt et nyt rør med bolde, og i starten af kampen flyder spillet godt og hurtigt, og sejren er inden for rækkevidde.
Men allerede inden du når til tredje og afgørende sæt føles boldene som om de har spillet 100 kampe.
Det problem kendte padellandsholdspiller og odense-dreng Mads Elholm alt for godt til. Og så gjorde han noget ved det.
Han har skabt, hvad flere fra padelmiljøet betegner som den bedste padelbold på markedet. Bolden ‘Maestro’.
Mads Elholm har nemlig selv flere gange oplevet, at der var stor forskel på boldene og at holdbarheden ikke var særlig lang.
På hans mange ture rundt til centrer i hele landet, hørte han også tit padelspillere beklage sig over både for hurtigere og for langsomme bolde.
Han har derfor skabt et match mellem to i forvejen kendte typer bolde, som både har den rigtige fart, og holder spændingen længere end andre.
Navnet ‘Maestro’ er bestemt heller ikke tilfældigt.
Mads Elholm er nemlig selv en af landets bedste padelspillere, og har repræsenteret det danske padellandshold ved både VM i Qatar og EM i Alicante.

Kort efter hans indtog ved de store turneringer i starten af padelkarrieren, fik han af en kommentator tilnavnet ‘Maestro’, på grund af sit tekniske og elegante spillestil.
Navnet har siddet fast siden, og er blevet synonym med Mads Elholm både i padelverdenen, men er også blevet brugt til at hilse på ham til for eksempel Tinderbox.
Nu er det så også blevet foreviget i form af den nye padelbold.
Kæmpe interesse for Maestro
Det kunne godt ligne at der har været behov for en ny type padelbold.
Der er i hvert fald blevet solgt godt og vel 75.000 rør med tre bolde i hver, på de bare 2 måneder de har været på markedet.
Du kan købe de nye Maestro bolde her til 59 kr. pr. rør.
Hold også øje med både vores facebook og instagram i weekenden. Her vil du både kunne vinde en kasse Maestro-bolde og også en træningstime sammen med Mads ‘Maestro’ Elholm.