Beredskaber advarer: Pas på til Sankt Hans i aften

I aften fejres Sankt Hans.
Vil du gerne deltage i festlighederne, kan du finde flere arrangementer rundt om i Odense og omegn.
Der sættes gang i store bål i hele landet, og det betyder også, at det bliver en travl aften for brandvæsnet.
Derfor kommer Danske Beredskaber med en advarsel til danskerne.

Husk at slukke bålet ordentligt
Bjarne Nigaard, der er sekretariatschef hos Danske Beredskaber, udtaler til TV2:
“Vi ser rigtigt tit, at gløderne blusser op igen, fordi folk ikke har fået slukket bålet ordentligt, inden de er gået hjem. Jeg vil kalde det en sankthansklassiker.
Vi opfordrer til, at der som minimum er en eller to personer, der melder sig til at blive ved bålet, indtil det har en størrelse, hvor man kan sikre sig, at det er helt slukket,” siger han.
Gløderne slukkes bedst med vand.
Derudover anbefaler han også, at man afholder sig fra at bruge benzin og tændvæske til at tænde ilden, da det ofte løber løbsk.
Pas på dyrene
Michael Carlsen, der er biolog hos Dyrenes Beskyttelse, er også ude med et godt råd inden Sankt Hans.
I en pressemeddelelse fra Dyrenes Beskyttelse siger han, at det er bedst at vente med at bygge bålet, kort før det tændes.
Små dyr som pindsvin, katte mus og fugle kan nemlig finde på at gemme sig derinde.
“Hvis der er dyreunger, kan de sandsynligvis slet ikke flytte sig, fordi de stadig er for små.
Derfor er det svært for dem at flytte sig, også selv om man rusker i bunken,” forklarer han.