Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Butikstyve på spil i Odense: Stjal slik for tusindvis af kroner og 64 shampoo flasker

Af Nathalia Hentze Nielsen

Måske det er det flotte solskinsvej, som har gjort butikstyvene i Odense ekstra kåde – der var i hvert fald to personer med usædvanligt lange fingre i centrum den forgange weekend.

Fyns Politi melder, at der fredag og lørdag var to butikstyverier, hvor gerningsmændene gik efter meget specifikke produkter.

Den første anmeldelse drejer sig om et supermarked i Kochsgade. Her stjal den sigtede varer, hovedsageligt slik, for 3033,65 kr og drog videre til et nyt supermarked, hvor han blev anholdt og sigtet.

Da politiet kom frem viste det sig også, at manden var i besiddelse af et stjålet el-løbehjul.

Stjal 64 shampoo flasker

Dagen efter skulle politiet igen ud; denne gang til et butikstyveri i Rema1000 i Tekstilgangen.

Her gik en mand igennem kasselinjen med en trolley indeholdende 64 stk. Head & Shoulders produkter.

Efter at han blev konfronteret ude foran indgangen til supermarkedet, valgte han at stikke af og efterlade sin trolley.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.