Hun er fra Fyn: Den danske Askepot glæder sig til Odense-optræden


Odense er eventyrets hovedstad.
Derfor er det også kun passende, at et af historiens største kærlighedseventyr lægger vejen forbi Odense i det nye år, når ‘ASKEPOT – THE MUSICAL’ indtager ODEON i april 2024.
Det er en af det nye års største Musical-satsninger, som starter i Tivolis Glassal i København i marts.
Siden kommer turen til Odense i april og slutter i Aalborg.
I rollen som Askepot/Ella kan man opleve den danske musicalkomet Johanne Milland, der selv er fra Fyn lige uden for Nyborg, og hun glæder sig til at stå på ODEONs scene.
“Hver gang, jeg genbesøger ODEON, er det altid lidt som at komme hjem igen.
Jeg havde min scenetjeneste hos Odense Teater i ‘Leonora Christina’, som spillede på ODEON.
Derudover er der mange blandt publikum, som jeg kender, og det er altid virkelig hyggeligt,” fortæller Johanne Milland.
Sange af Rasmus Seebach
‘ASKEPOT – THE MUSICAL’ er en helt ny version af det klassiske eventyr med masser af magi, humor, romantik og sange af Rasmus Seebach.
Der er altså nok at glæde sig til, men der er særligt én ting, som Johanne ser frem til.
“Der er rigtig meget, jeg glæder mig til ved at skulle lave ‘ASKEPOT – THE MUSICAL’, men hvis skal fremhæve én ting, så er det, at jeg glæder mig til at skulle spille i Odense,” fortæller Johanne og fortsætter:
”Der er et yngre publikum i Odense, og Askepot/Ella, som jeg spiller, har svært ved at finde sit ståsted i verden, og er i gang med at finde sin egen vej, ligesom rigtig mange andre unge.
Jeg glæder mig til, forhåbentlig, at være en stemme for dem, der synes, det er svært, og fortælle dem, at det er helt okay, for vi er mange i samme båd.“
‘ASKEPOT – THE MUSICAL’ kan opleves i ODEON fra 24. april 2024, og forestillingen er allerede populær i eventyrets hovedstad, så der er netop sat en ekstra forestilling i salg d. 26. april kl. 16.