Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

DMI ændrer varsel: Nu sner det på Fyn

Illustrationsfoto: Presse-fotos.dk
Illustrationsfoto: Presse-fotos.dk

I går aftes ændrede DMI i sit varsel om snestorm.

Tidligere gjaldt varslet fra klokken 8 på Fyn, men nu varsler DMI først snestorm i Odense fra klokken 16.

I Svendborg gælder varslet fra klokken 8 som hidtil, mens det på Midt- og Østfyn gælder fra klokken 11.

Sneen allerede begyndt at falde på Sydfyn.

Det skriver TV 2 Fyn.

Prognosen for snefald på Fyn ser således ud hos DMI:

Midtsjælland / resten af Fyn / Bornholm:

Akkumuleret snefald i mellem kl. 11 – 00: Generelt snefald 3-12 cm, lokal risiko op til 15-20 cm. 

Resten af natten let sne eller tøsne, 1-5 cm. 

Middelvind mellem 6-10 m/s, og vindstød op til 12-15 m/s. Bornholm 9-13 m/s og vindstød op til 15-20 m/s. Lidt aftagende i nattetimerne.”

I kommentaren til dagens vejr skriver vagthavende meteorolog på DMI:

“Over den syd- og sydøstlige del af landet overskyet og efterhånden udbredt sne sydfra, der mod sydøst en overgang kan falde som tøsne eller slud.

Snevejret breder sig i løbet af dagen til sydlige Jylland, Fyn, Bornholm og Sjælland, stedvis med snefygning. (…)

Der er efterhånden risiko sneglatte veje i den sydlige og østlige del af landet, i resten af landet risiko for pletvis sne- eller isglatte veje.”

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.