Efter bevilling på 63 mio. kroner: Opfører ny udstillingsbygning
Danmarks Jernbanemuseum i hjertet af Odense modtager en bevilling på 63 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond til at bygge en ny udstillingsbygning med inspiration i en banegårdshal.
Her vil børn og voksne om få år kunne gå på opdagelse i lange togsæt fra den moderne danske jernbanehistorie.
Den A.P. Møllerske Støttefond støtter den nye udstillingshal for på tværs af generationer at styrke formidlingen af den moderne Danmarkshistorie, som de fleste danskere kender fra deres hverdag.
Banegårdshallen kommer til at rumme togsæt, som har bundet Danmark sammen på nye måder. Det gælder blandt andet det røde lyntog, der indviede Lillebæltsbroen i 1935 og indførte gennemgående tog på tværs af landet, samt IC3, det sidste danskproducerede tog, som har været i drift siden 1990 og nu nærmer sig udfasning.
Jernbanemuseet er inde i en positiv udvikling med stigende publikumsinteresse og et besøgstal, der nærmer sig 100.000 pr. år. Med den nye udstillingshal forventes besøgstallet at stige yderligere.
I den kommende tid vil der blive afholdt en arkitektkonkurrence inden selve byggeriet kan gå i gang. Det er planen, at den nye hal står klar i 2030.