Annonce
MigogOdense Nyt

Du får:

  1. Nyheder om og eksklusive Guider til Odense.
  2. De nyeste og hotteste tips indenfor Mad, Kultur, Shopping og Oplevelser i Odense.
  3. Eksklusive tilbud, som du får først.

Ved tilmelding til MigogOdense Nyt accepterer du samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Efter røveriforsøg i SuperBrugsen: Nu efterlyser politiet denne mand

Af Christina Frederiksen

Mandag den 13. november klokken 20.13 modtog Fyns Politi en anmeldelse om et forsøg på røveri mod SuperBrugsen på Rødegårdsvej i Odense.

Nu efterlyser Fyns Politi hjælp til at identificere gerningsmanden, skriver de i en pressemeddelelse.

Under røveriet truede gerningsmanden en kassemedarbejder i butikken med en kniv i et forsøg på at få udleveret kassebeholdningen.

Det lykkedes dog ikke, og gerningsmanden forlod tomhændet butikken ad udgangen ved Rødegårdsvej.

Fyns Politi har indhentet overvågningsbilleder fra butikken og har foretaget flere efterforskningsskridt for at få identificeret gerningsmanden, desværre uden held.

Derfor offentliggør politiet nu følgende fotos af gerningsmanden i håb om, at borgerne kan hjælpe med at identificere personen.

Gerningsmanden beskrives som:

  • Etnisk dansk af udseende
  • Spinkel af bygning
  • Ca. 20 år gammel

Hvis du har oplysninger om gerningsmanden, eller andre oplysninger der kan bidrage til opklaring af sagen, bedes du kontakte Fyns Politi på tlf. 114.

Del artikel

Andre læser også