Efter fare for nedstyrtning: Endelig åbner restaurant igen

Tidligere på året kunne vi fortælle, at Eydes i Kongensgade havde store problemer med loftet i restauranten.
Der var simpelthen fare for nedstyrtning.
Derfor meddelte Eydes, at den var nødt til at holde lukket på ubestemt tid ind til at problemet med loftet var blevet udbedret.
Men nu er der godt nyt fra Kongensgade.
Det skriver Eydes på Facebook (hvor de også udlodder lækre brunches blandt følgerne – så hop over og vær med):
“…arbejdet med at udbedre vores loft skrider nu så godt frem at vi nu er klar med en udmelding omkring genåbning (…) Vi genåbner dele af restauranten den 28/3 kl 09.00.”
Der er altså lys for enden af tunnelen for de gæster, der siden januar har måttet undvære den meget populære brunch fra Eydes.
Og som indehaver af spisestedet, Allan Gram, sagde tidligere på året, så havde loft-problemerne store konsekvenser for Eydes.
“Vi har allerede måttet aflyse flere tusinde gæster, så det er naturligvis en træls situation, og vi glæder os meget til at kunne byde alle vores gæster tilbage igen,” sagde Allan Gram dengang til MigogOdense.
Men 28. marts er der altså igen mulighed for at spise brunch hos Eydes.
Til at starte med vil åbningstiderne dog bære præg af, at åbningen kun bliver en delvis åbning. Se i faktaboksen herunder.
Åbningstider vil i starten være lidt anderledes, end dem du kender
28. marts – 1. april 9.00 – 14.00 kun åben for brunch
Fra 4. april og indtil hele restauranten er klar til genåbning:
mandag – torsdag 17.00 – 22.00 (kun a la carte)
fredag 11.30 – 22.00 (kun a la carte)
lørdag 9.00 – 22.00 (brunch + a la carte fra 11.30)
søndag 9.00 – 21.00 (brunch + a la carte fra 11.30)