Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Starter mandag: Ny ensretning vil påvirke trafikken centralt i Odense

Af Michael Qureshi
Ensrettet
Ensrettet

Det er oplagt at skyde skylden på Letbanen, hver eneste gang der er trafikale ændringer i det centrale Odense.

Men denne gang går Odense Letbane trods alt fri.

Mandag d. 22. marts igangsættes et større byggeri, som gør, at Vesterbro ensrettes ud for nr. 40-42 fra på mandag.

Ændringen kommer til at vare helt frem til september – så altså godt fem måneder.

Det skriver Odense Kommune i en borgerinfo.

Byggeprojekt gør ændringen nødvendig

Vesterbro ensrettes fra på mandag på strækningen ud for Vesterbro 40-42, lige øst for krydset ved Vindegade/ Ansgargade, så der kun kan køres i vestgående retning ud af byen.

Omkørsel i østgående retning ind mod bymidten via Ansgargade og Søndergade.

Ensretningen træder i kraft mandag den 22. marts og forventes at løbe frem til september 2021.

Det er et byggeprojekt på Vestergade 40-42, der gør det nødvendigt at ensrette på strækningen.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.