Fold kreativiteten ud: H.C. Andersens Hus beder om hjælp til at lave kunstværk

Hvert år bliver H.C. Andersens fødselsdag fejret i Odense. Knap så tit markeres hans dødsdag dog i byen.
Men det sker netop i år, hvor det er 150 år siden den gamle digter drog ud på sin sidste rejse.
I den forbindelse skabes der flere værker og events til ære for hans død.
En af dem kan du hjælpe med at gøre til virkelighed – nemlig et værk ved H.C. Andersens Hus.
De efterlyser lige nu kreative voksne der kan hjælpe med at færdiggøre værket. Det skriver de i et Facebook-opslag:
“I anledning af 150-året for H.C. Andersens død har blomsterkunstneren Veronica Hodges skabt et særligt værk bestående af flere tusinde papirblomster, der fra august placeres i Mindehallen i H.C. Andersens Hus.
De mange fine papirblomster skal monteres på et stativ, og dét kreative arbejde kræver et antal frivillige voksne”, skriver museet, og fortsætter:
“Udstillingen sættes op fra tirsdag den 29. juli til og med fredag den 1. august – alle dage i museets åbningstid fra kl. 10–18. Du er velkommen til at deltage i en halv time, et par timer eller i hele perioden – alt efter hvad du har tid og lyst til.
Har du lyst til at bidrage? Skriv til koordinator ved H.C. Andersens Hus, Caroline Mygind, på carmy@odense.dk senest på mandag den 28. juli”.
H.C. Andersen døde den 4. august 1875.