Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Forvirring om brug af mundbind i træningscentre: Nu kommer Kulturministeriet med svar

Af Emil Kjær Jørgensen

Tidligere i dag kunne vi skrive, at retningslinjerne i fitnesscentre fremover blandt andet betød, at man skulle benytte mundbind, som når man befinder sig på en restaurant.

Men forvirringen er total.

Overfor B.T. slår Kulturministeriet nu fast, at man kan nøjes med at have mundbindet på fra indgangen og til omklædningsrummet.

“Når man går ud af omklædningsrummet i sit sportstøj, skal man ikke have mundbind på, heller ikke mellem maskinerne.

Men du skal have mundbind på, når du kommer og går ind i omklædningen, og når du forlader stedet – eller opholder dig i fx loungeområde,” skriver ministeriet i en mail til B.T.

Kulturministeriet skriver følgende på hjemmesiden:

MÅ MAN TRÆNE I ET FITNESSCENTER?

Ja, f.eks. svømmehaller og fitnesscentre må fortsat holde åbent for almindelig udøvelse af idræt på tværs af aldersgrupper. Almindelig ophold og træning i et fitnesscenter betegnes ikke som ét samlet arrangement. Der må dog maksimalt være 10 personer til stede til et arrangement eller en aktivitet såsom holdtræning.

Du kan læse mere her.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.