Har reddet 250 medarbejderes frokost: Ny kantine åbnet i Thrige Firkanten

Uden mad og drikke duer helten ikke.
Frokosten er et vigtigt element på en arbejdsdag, og derfor er der mange, der er glade for, at det lykkedes Cocina Kantiner at blive klar til at servere frokost for 280 mennesker allerede den første mandag i det nye år.
Også hos udlejeren, Olav de Linde, er der stor glæde over, at det er lykkedes at lave en aftale med Cocina Kantiner om at overtage de lokaler i Thrige Firkanten, som tidligere husede Bazaren og Ærtefabrikken.
Den første uges tid har været hektisk, men fyldt med rosende ord fra de spisende gæster.
”En fantastisk mulighed, som vi var nødt til at handle på.”
Sådan siger Anita og Thomas Bo Rasmussen fra Cocina Kantiner, som netop har overstået den første uges tid med kantinedrift i Thrige Firkanten.
Cateringvirksomheden er nemlig rykket ind i de lokaler, som tidligere har huset Bazaren og Ærtefabrikken. Fremover hedder det 1.300 kvadratmeter store sted Casa Cocina og skal hver dag servere frokost for omkring 250 mennesker.
”Det er gået stærkt, for vi har kun haft fem dage til at blive klar. Vi vil gerne kunne levere på samme høje standard, som vi gør alle andre steder – fra dag ét – og det betød, at der lynhurtigt skulle gennemføres nogle tilpasninger i køkkenet og indretningen, ligesom vi selvfølgelig stiller med vores eget faglærte personale i køkkenet.
Så der har ikke været meget juleferie til os,” siger Thomas Bo Rasmussen.
Også Lars Friis, afdelingsdirektør, Olav de Linde, Odense, er glad for, at det hurtigt er lykkes at finde en ny virksomhed til at drive den 1.300 kvadratmeter store kantine i Thrige Firkanten, som blev ledig, da Ærtefabrikken lukkede kort før jul.
”Vi har været på udkig efter en stabil lejer, som havde fokus på kantinedriften, og derfor er vi rigtig glade for, at det er lykkes at få Cocina Kantiner ind i lokalerne. Med deres tilstedeværelse bliver Thrige Firkanten endnu mere attraktiv for vores lejere, men også for hele området, som jo også har mulighed for at bruge kantinen,” siger Lars Friis.
Lokalerne byder på mange muligheder
Cocina Kantiner har drevet kantiner og tilbudt frokostordninger siden 2008. Ægteparret Anita og Thomas Bo Rasmussen, som driver virksomheden sammen, slår også fast, at det at kunne levere en lækker frokostbuffet er det absolutte hovedfokus i de nyerhvervede lokaler. Modsat lægger de ikke skjul på, at den nye kantine i Thrige Firkanten åbner op for andre muligheder.
”Det væsentligste er naturligvis kantinedriften og de virksomheder, der bor i Thrige Firkanten, men faktisk kan alle virksomheder i Skibhuskvarteret og i nærheden lave en ordning om at komme og spise i kantinen. Derudover vil vi helt sikkert over tid udvikle forskellige events og arrangementer, hvor vi tilbyder alle nogle spændende oplevelser med mad og drikke i centrum,” siger Thomas Bo Rasmussen.
Cocina Kantiner driver også kantinen i Tommerup Erhvervspark og i Odin Havnepark samt yderligere 13 steder.