Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Forskningens Døgn giver dig svarene: Hvor står Europa og hvordan føles menstruationssmerter?

cbkfoto_011113-1024x576
Clement Kjersgaard er ordstyrer. Foto: Arkiv

Har du nogensinde tænkt på hvordan det føles at have menstruationssmerter? Eller kender du måske en, du synes, burde vide det?

Så kan det opleves i Odense i denne måned.

Den 26. april holder SDU nemlig Forskingens Døgn, hvor over 50 forskellige events kan gøre dig klogere på vores samfund, og universitetets rolle i det.

Hele dagen er spækket med oplevelser, talks, foredrag og shows hvor forskellige dele af universitet viser deres viden og metoder frem.

Også kendte navne som Clement Kjersgaard, Jan Elhøj, Gittemarie Johansen og Motor Mille kommer forbi.

Og nu fremhæver MigogOdense nogle af de fedeste events på dagen.

Talkshows med Clement Kjersgaard

Går du og spekulerer på verdenssituationen med det nye USA, Europas sikkerhed, vores øgede mængde skærmtid eller stigningen i ekstremt vejr, så giver Clement Kjersgaard dig nogle af svarene gennem fire talkshows.

Clement Kjersgaard har allieret sig med to af landets mest garvede USA-kendere og skarpeste analytikere, professor Jørn Brøndal og lektor Niels Bjerre-Poulsen fra Center for Amerikanske Studier.

Sammen stiller de spørgsmålet: Er præsident Donald J. Trump i færd med en fundamental ændring af den amerikanske stat, som vi kender den? 

Billetbooking til talkshowet om USA findes her.

Der dukker jævnligt nye studier, historier og påstande op om, hvor galt det står til med vores skærmforbrug. Men hvad er op, og hvad er ned? Hvad er myter, og hvornår skal bekymringerne tages alvorligt? Og hvorfor er det egentlig så svært at undersøge, om skærmbrug påvirker folkesundheden? 
 
Clement Kjersgaard får besøg af to internationale kapaciteter inden for området:

Lektor Aida Bikic er psykolog og har bl.a. undersøgt sammenhængen mellem skærmbrug i førskolealderen, børns psykiatriske symptomer, søvn og IQ. 

Professor i folkesundhedsvidenskab Anders Grøntved er epidemiolog og har i et stort studie, som sidste år vakte international opsigt, undersøgt om brugen af digitale skærmmedier har en kausal indflydelse på adfærd og sundhed. 

Billetbooking til talkshowet om skærmtid findes her.

I en samtale med tre førende forskere zoomer Clement Kjersgaard ind på klimatilpasning og ekstremt vejr og stiller spørgsmålet: Hvilke konsekvenser får fremtidens ekstreme vejr for samfundet og for danske boligejere? 

Men hvordan lærer vi at håndtere de nye ekstreme klimaforhold? Som samfund og som borger? Hvilke politiske tiltag skal der til, og hvordan klimasikrer man som helt almindelig dansker sin bolig mod fremtidige hændelser?  

Det prøver SDU at finde nogle svar på i denne talk.  

De har allieret sig med tre markante forskere inden for klima og klimatilpasning: Professor og medlem af FN’s klimapanel og leder af SDU’s Climate Cluster Sebastian Mernild, forskningsleder og ekspert i bæredygtigt byggeri Christian Koch, samt antropolog Dikte Reeh Andersen der forsker i samspillet mellem mennesker og natur i en tid med klimaudfordringer.  

Billetbooking til talkshowet om ekstremt vejr findes her.

Mærk menstruationssmerte på egen krop

Menstruationen er ikke kun en månedlig begivenhed – den er også et unikt barometer for kvinders sundhed gennem hele livet. Selvom det kan føles besværligt, har menstruationen måske flere vigtige funktioner?

Mød forskere, der gør os klogere på menstruationens rolle gennem livets faser:

– Den allerførste menstruation i ungdomsårene.

– Menstruation i de voksne år.

– Cyklussens afslutning i overgangsalderen.

Hvis du tør, kan du også prøve en period pain simulator og få et glimt af, hvordan menstruationssmerter føles på egen krop.

Zerowaste, ultrafast fashion og greenwashing med Gittemarie Johansen

Oplev Gittemarie Johansen, en central stemme i bæredygtighedsdebatten, forfatter og content creator med næsten 200.000 følgere på Instagram.

Sammen med tre forskere kigger hun tøjindustrien efter i sømmene og stiller spørgsmålet: Hvad kan jeg som helt almindelig forbruger gøre for at leve mere bæredygtigt, hvis jeg samtidig gerne vil have tøj på kroppen? 

De tre forskere er: ekspert i bæredygtig tøjmode og design Tau Lenskjold, antropolog og klimaforsker Ida Raunkjær og ekspert i cirkulær økonomi Rasmus Paulsen Holm. 

Sammen gør de dig klogere på begreber som zerowaste, ultrafast fashion og green washing og diskuterer, om vi kan overhovedet kan lykkes med at få industrien til at tænke i genbrug af materialer.

Hvad er vores eget ansvar? Og hvad med politikerne? Og er det virkelig rigtigt, at kvinder er langt mere optaget af bæredygtighedsdagsordenen end mænd?  

Du kan finde billetter til eventet her.

Jan Elhøj går på opdagelse i forskningens verden

Du kender garanteret komiker og tv-vært Jan Elhøj fra DR’s  ‘Nul Stjerner’, hvor han og Morten Kirkhoff rejser verden rundt med et nysgerrigt og undrende sind. I dette show, lavet særligt til Forskningens Døgn på SDU, sender SDU Jan på opdagelse i forskningens forunderlige verden.

På scenen får Jan besøg af en håndfuld af SDU’s dygtigste forskere, som skal forsøge at gøre ham – og publikum – klogere på emner som konspirationsteorier, mikrodosering, fedmemedicin, forbrugeradfærd og el-biler.  

Og de lover jer: Både Jan og publikum får både noget at undre sig over. Og grine af.  

Foruden Jan Elhøj kan du glæde dig til at møde: lektor Kasper Grotle Rasmussen, lektor Mikael Palner, professor Jan-Wilhelm Kornfeld, ph.d.-studerende Signe Banke og professor Henrik Wenzel.     

Vildt program til Forskningens Døgn:

  • Motor Mille & Børneforskerbanden vender tilbage
    Børnenes favorit Motor Mille er tilbage! Denne gang skal hun sammen med SDU’s forskere gøre os klogere på affaldssortering.
  • Jan Elhøj undrer sig
    Oplev komiker og tv-vært Jan Elhøj undre sig over emner som mikrodosering og konspirationsteorier. Han får selskab på scenen af Kasper Grotle Rasmussen, Mikael Palner, Jan Wilhelm Kornfeldt, Signe Banke og Henrik Wenzel.
  • Hos Clement
    4 talkshows hvor Clement Kjersgaard sætter en række af vores topforskere i stævne under temaerne: Sikkerhedspolitik i Europa sammen med Peter Viggo Jakobsen, Steen Rynning og Rasmus Glenthøj , Ekstremt vejr med Sebastian Mernild, Dikte Reeh Andersen og Christian Koch, Fra Skærmtid til kvalitetstid med Aida Bikic og Anders Grøntved og USA efter valget med Jørn Brøndal og Niels Bjerre-Poulsen.
  • Zerowaste og fast fashion med Gittemarie Johansen
    Danmarks største bæredygtighedsinfluencer får besøg af Ida Raunkjær, Tau Lenskjold, og Rasmus Paulsen Holm til en snak om forbrug, overforbrug og bæredygtighed.
  • Fremtidens sundhedsteknologi
    Tværfakultær stand, hvor du kan møde forskerne og få et bud på, hvordan fremtidens sundhedsteknologiske løsninger kommer til at se ud
  • Retsmedicin og True Crime
    Stor tværvidenskabelig retsmedicinsk stand på det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
  • Danmarks fedeste science show
    De studerende fyrer den af med farverige eksplosioner.
  • Menstruation
    Bliv klogere på menstruation og prøv en smertesimulator så du kan opleve, hvor ondt det gør at have menstruation.
  • SDU’s kommaskole
    Lær at sætte korrekt komma sammen med forskerne
  • Escape Room
  • Tag en tur i SDU’s helt eget Science Escape Room

    I alt er der mere end 50 forskellige events!

Det hele foregår den 26. april, fra 10-16. Alle arrangementer er gratis – til enkelte anbefales tilmelding.

Læs mere her.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.