Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

10. februar 2025
Kl. 16.30 - 17.30

ODEONs Sangklub

Vil du være med i Odeons sangklub?

Alle er meget velkommen i ODEONs Sangklub, som afholdes en gang hver måned. Hver gang er en kendt fynbo eller fagperson med relevans til månedens tema, er inviteret som gæst. Gæsteværten har på forhånd udvalgt 8-10 sange med udgangspunkt i Højskolesangbogen eller dagens tema. De valgte sange præsenteres, og vi synger dem sammen.

Om ODEONs Sangklub

Sangklubben foregår hver gang på Byens Scene, som ligger i ODEONs foyer, hvor der er højt til loftet og plads til alle.

Alle er velkomne og det kræver ingen sangtalent eller nodekendskab – blot sangglæde. Vi synger efter Højskolesangbogens 18. udgave. Vi stiller sangbøger til rådighed, så det eneste du skal medbringe er dit gode humør.

Det er gratis at deltage, og alle er velkommen.

Vært for ODEONs Sangklub

Musiker og musikformidler Hanne Askou er Sangklubbens vært og spiller for på violin.

Hanne Askou er uddannet klassisk violinist fra Det Fynske Musikkonservatorium med debut fra solistklassen. Hun har en omfattende koncertvirksomhed i hele landet, blandt andet som en del af Duo Askou//Andersen (violin og accordeon). Hun har i mange år beskæftiget sig med fællessang og den danske sangskat, og har med duoen udgivet flere populære album med instrumentale udgaver af danske sange, blandt andet af Carl Nielsen og Kai Normann Andersen.

 

Finder sted: ODEON

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.