Sommer i Tyrol
“JA, JA, JA – NU KOMMER JEG”
Der hersker en stemning af rent halløj på tyrolerhotellet Den hvide hest. Overtjener Leopold har forelsket sig i værtinden Josepha, som er forelsket i undertøjsfabrikant Sülzheimer, som mest er forelsket i sig selv – lige indtil han møder den charmerende og læspende Clara.
Amorinerne flyver forvildede rundt over alpetoppene og vikler sig ind i en tvist mellem de konkurrerende fabrikanter Sülzheimer og Mûller, om hvorvidt den nyopfundne undertøjsheldragt skal knappes fortil eller bagtil.
Først da selveste Kejser Franz Joseph træder til, finder både knapper og kærlighed deres rette plads.
Instruktør Rolf Heim har bearbejdet forestillingen med en kærlig hilsen til komedieserien Halløj på badehotellet og den danske filmversion af denne elskede, musikalske komedie.
Sommer i Tyrol er et gæstespil fra Folketeatret.
Spilletidspunkter:
HVERDAGE KL. 19.30
LØRDAGE KL. 16.00