Helt særligt: Kom til koncert med Poul Nyrup Rasmussen og Odense Symfoniorkester

Der venter skønne oplevelser med Odense Symfoniorkester denne sommer!
For eksempel hiver orkestret instrumenterne med ud i det grønne, når de sammen med Lasse & Mathilde fylder Den Fynske Landsby med god stemning og glade toner.
Det sker 22. juni, hvis du kan opleve den unikke sommerkoncert under åben himmel i Den Fynske Landsby.
Lasse og Mathilde kan fejre deres 50-års jubilæum, og koncerten sammen med Odense Symfoniorkester bliver et kærlighedsbrev til deres mangeårige karriere og til den fynske musik!

Vil du hellere opleve symfoniorkestret i koncerthuset, kan du gå på sommerferie ovenpå en anderledes koncertoplevelse.
Den 26. juni kan du få en spændende indblik i tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussens liv, når han guider publikum igennem sin personlige og åndelige rejse fra opvæksten i et fattigt arbejderhjem til pludselig at sidde som landets statsminister i otte år – og efterfølgende være medlem af Europa-Parlamentet samt formand for De Europæiske Socialdemokrater.

Poul Nyrup Rasmussen er fascineret af livets magiske øjeblikke og pauserne imellem dem; både privat og i arbejdet med politik og psykisk sårbarhed.
Ved koncerten vil Poul Nyrup Rasmussen dele sine oplevelser og tanker akkompagneret af orkestret, der spiller musik, som den tidligere statsminister nøje har udvalgt.
Du kan købe billetter til de to koncerter her på Odense Symfoniorkesters hjemmeside.