Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Madfestival indtager Odense: Seks spisesteder er med

Af Christina Frederiksen

Efter den succesrige premiere med Moveat (Move + eat) i Odense i november med 200 gæster og udsolgt, vender by- og madoplevelsen 8. marts tilbage med nye spændende steder på programmet.

Det skriver arrangørerne i en pressemeddelelse.

Alle serveringer er klar og gæsterne kan glæde sig til en hyggelig lørdag eftermiddag med gåtur og velsmagende besøg på:

Restaurant RibelliCremet risotto med fynske økosvampe, grønkålchips og røget vesterhavsost 

Café DeiligBraiserede okse-kroketter med gulerodspuré og -kompot, crudité og syltede rødløg. Dertil en skummende lys kalvesky

DrewsensVagtelæg-overraskelse med sprødt surdejsbrød og sortfodsskinke. Risottokugle på bund af trøffel. En variation af tre unikke oste

GordonFriske fynske kålskud med sesamcreme, flagesalt og ito togarashi

HanzoKylling – Rød Karry – Svampe – Pak Choi – Kokosmælk – Ris

Surdejsbrødet BageriRasmus’ kardemommesnurre og en kop kaffe

Det er også muligt at vælge en vegansk billet. De veganske serveringer kan ses på moveat.co

Moveat (Move + eat) havde premiere i Danmark i september sidste år og er en ny by- og madoplevelse, hvor gode venner, kolleger, familien eller to på en date i løbet af en lørdag eftermiddag tager på gastronomisk gåtur og besøger 6-8 udvalgte spisesteder, der alle byder på en signatur-servering og viser deres værtskab og omgivelser frem. 

Eneste faste holdepunkt er dagens første restaurant, som i Odense denne gang bliver Drewsens, og derefter nyder gæsterne resten af eftermiddagen de korte gåture fra spisested til spisested i præcis det selskab, tempo og den rækkefølge, de har lyst til.

Med Moveat-appen i hånden bliver de ledt på vej til næste ønskede destination via et dynamisk kort.

Hos Café Deilig ser man frem til at tage imod en masse glade gæster

”Vi glæder os til at være med igen, for det var bare en megafed dag i november, hvor hele teamet hjalp med at løfte opgaven.

Den energi der var, blev vi helt høje af! Den gode respons, vi fik af de mange gæster, der var forbi, og havde haft en god oplevelse, betyder enormt meget”, siger Malte Dalby Christensen, forpagter og kok, Cafe Deilig.

Læs mere om Moveat her.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.