Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Med bobler og guld-brunner: Odense Bulldogs hyldes på rådhuset

Af Christina Frederiksen
Foto: Odense Bulldogs
Foto: Odense Bulldogs

Det er vist ikke gå ret mange odenseaneres opmærksomhed forbi, at Odense Bulldogs i fredags vandt det danske mesterskab i ishockey.

Derfor skal is-hundene selvfølgelig fejres med manér.

På torsdag 1. maj bliver Bulldogs hyldet ved et arrangement i Festsalen på Odense Rådhus klokken 15-16.

Det meddeler Borgmesterforvaltningen.

Det bliver med taler v. Borgmester Peter Rahbæk Juel, By- og Kulturrådmand Søren Windell samt en repræsentant fra Odense Bulldogs. 

Dertil naturligvis bobler og guld-brunner som det hører sig til. 

Odense Bulldogs arbejder på bus/paradekørsel ind til Flakhaven.

Efter selve receptionen i Festsalen (som tager ca. 30 min.) vil spillerne møde evt. fans på Flakhaven til autografer mm.

Men det er ikke kun Odense Bulldogs, der er blevet Danmarksmestre.

Odense Volleyball har også vundet DM-guld.

Det fejres fredag 2. maj klokken 14.30-15 i et arrangement i Kongeværelset på Odense Rådhus.

Programmet bliver det samme som ovenfor Odense Bulldogs: taler ved borgmester og rådmand samt klubben selv – og derefter guld-brunner og bobler. 

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.