Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Medarbejdere står klar til at hjælpe: Nu er nye ladeparker åbnet

Foto: PR
Foto: PR

Her i januar overtager energiselskabet DCC Energi og Shell-netværket de to store motorvejsanlæg ved Kildebjerg centralt på Fyn. Men allerede nu kan elbilister glæde sig over muligheden for at kunne lynlade på to nye Shell Recharge-ladeparker.

Med åbningen af fire nye 400 KW-ladestandere på hver side af motorvejen ved Kildebjerg tager DCC Energi nu de første skridt på vejen i overtagelsen af de to store motorvejsanlæg.

Frem mod marts vil de to tankstationer gennemgå en omfattende ombygning samtidig med, at Shells tankstationskoncept rykker ind. 

Men allerede før håndværkerne går i gang, får elbilisterne nu fordel af langt bedre muligheder for at lynlade centralt på Fyn. Det er noget mange har efterlyst gennem længere tid, fortæller Christopher Mercado, driftsdirektør i DCC Energi.

”Det er ingen hemmelighed, at det har været lidt sparsomt med lademulighederne langs E20 på Fyn indtil nu. I takt med, at antallet af elbiler nærmest er eksploderet de seneste år, er der også behov for nye og langt større og kraftigere lademuligheder,” siger han og tilføjer: 

”Det er præcis det, vi nu åbner for med de nye Shell Recharge-ladeparker ved Kildebjerg. Her er der fra start plads til otte biler ved hver af de fire lynladere. Men på sigt bliver begge ladeparker udbygget, så vi kommer op på i alt syv lynladere på hver side af motorvejen. Dermed vil 14 biler kunne lade samtidig hvert sted med op til 400 KW”.

Overtagelse markeres med hjælpere på forplads

I forbindelse med at DCC Energi og Shell-universet formelt overtager driften af de fynske motorvejsstationer, markerer energiselskabet skiftet med bemanding af forpladsen. Det sker den 12. januar på Kildebjerg Nord. Her vil et hold medarbejdere assistere kunderne i de travleste tidspunkter på dagen – herunder kunder, der ikke længere kan benytte deres normale brændstofkort ved standerne.

”Selv om vi naturligvis bestræber os på, at kunderne skal mærke skiftet så lidt som muligt, vil der givet være kunder, der eksempelvis ikke længere kan tanke med deres normale brændstofkort.

Derfor er vi klar med personlig hjælp og vejledning, når vi overtager driften i denne og næste uge,” forklarer Christopher Mercado.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.