Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

DMI melder ud: Når ferien slutter, kommer sommervejret

erik-witsoe-mODxn7mOzms-unsplash-1400x840-1-1024x614

Dryp, dryp og atter dryp. For bare en måned siden skreg vi efter bare en lille smule vand her i Odense. Nu har vi efterhånden vinket farvel til sommervejret og vænnet os til tanken om, at det måske ikke kommer igen.

DMI meldte i går ud, at tørvejr og solfyldte dag alligevel kan spottes i det fjerne. Vi skal dog værne os med tålmodighed og forberede os på, at det først bliver ægte sommervejr igen, når ferieugerne slutter.

Månedsprognosen er nemlig som, vi efterhånden kender den … ustadigt vejr med regn og skyer og kun perioder med sol. Der kommer nedbør, der er over den normale mængde, og dagene bliver køligere.

Det gælder både resten af uge 29, uge 30 og 31.

Når vi rammer uge 32, begynder sommervejret så småt at komme snigende. Der kommer mulighed for lidt mere sol og temperaturer over 20 grader.

DMI skriver, at der ved enden af skolernes sommerferie kommer et højtryk, der kan betyde flere dage med sol og tørvejr i augustmåned.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.