Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Nyt rekordår for DHL?: Over 10.000 har allerede tilmeldt sig

Af Christina Frederiksen
Foto: OGF/Odense Atletik
Foto: OGF/Odense Atletik

Meget er sket siden den første DHL Stafet i Odense blev afholdt for 21 år siden.

Dengang stillede 635 løbere til start på Engen, og siden hen har stafetten haft vokseværk.

2023, som var 20-års jubilæumsår, satte rekord over 18.355 glade deltagere. 

Der forventes op mod 20.000 deltagere til årets løb, som afholdes den 20. – 22. august på det smukke område ved Skovsøen. 
 
Løbsleder Michael Nielsen udtaler: 

“Vi har flere spændende overraskelser og forbedringer klar til årets deltagere.

I år vil det være muligt at tilkøbe en “all inclusive” menu, som er et alternativ til den populære grillmenu.

Vi ændrer starten på walkruten, så det giver mere plads de første 500 meter, og vi har flere overraskelser i ærmet og ser frem til 3 fantastiske dage på Engen.”

Der har været en enorm forhåndsinteresse for at deltage i årets DHL Stafet.

Mange, store som små firmaer, har allerede tilmeldt sig eller reserveret plads, og vi har nu rundet 10.000 deltagere.

To unikke ruter venter deltagerne 

Stafetten har start og mål på Engen i Fruens Bøge, og der løbes på skov- og cykelstierne i området, og rundt om Skovsøen.   

Løberuten vil igen i år komme gennem Odense ZOO. Det bliver en unik oplevelse for deltagerne, men måske også for dyrene.  
 
Walkruten vil gå op gennem Hunderup Skov, og afslutningen bliver en smuk oplevelse ind gennem Den Fynske Landsby inden turen går mod Engen igen.  
 
Løbsleder Michael Nielsen siger:   

“I forvejen er DHL Stafetten i Odense kendt for at have de smukkeste ruter, og med det spændende samarbejde med Odense ZOO og Den Fynske Landsby, så er de ikke bare smukke, men også helt unikke”.

Pris for deltagelse  

Hvad enten du vælger at tilmelde hold til 5 km walk eller 5×5 km stafetløb, er prisen kr. 890,00.

For dette beløb får hvert hold en kuvert med 5 startnumre, en depeche og en lækker madkasse.

Vil du også med til årets DHL Stafet, så kan du tilmelde dig lige her.   

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.