Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Nyt tiltag: Usædvanligt samarbejde mellem taxier og løbehjul i Odense

Af Michael Qureshi
Kommerciel direktør i Dantaxi, Vibeke Wolfsberg samt TIER’s Regional City Manager i Danmark, Frederik Heesch Hansen.
Kommerciel direktør i Dantaxi, Vibeke Wolfsberg samt TIER’s Regional City Manager i Danmark, Frederik Heesch Hansen.

Det er ikke altid, at de tohjulede og de firhjulede kan finde sammen i fælles sag.

Men fælles sag er lige netop, hvad TIER Mobility og et af Odenses taxiselskaber, Dantaxi, har taget initiativ til.

De to selskaber har indgået et samarbejde for at reducere antallet af mennesker, der kører løbehjul i påvirket tilstand

Som resultat af aftalen mellem de to transportselskaber spørges aktive brugere på TIER app’en torsdag til søndag i tidsrummet mellem 22.00 og 05.00, om de har drukket alkohol – hvis “ja” bliver de henvist til Dantaxis app og tydeligt instrueret i ikke at tage et TIER løbehjul hjem.

“Vi er meget glade for samarbejdet med Dantaxi.

Det er Danmarks største taxiselskab, der arbejder seriøst og systematisk med bæredygtighed. Sammen har vi udviklet en løsning, der ikke bare tilskynder folk til at lade løbehjulet stå, men også gør det nemt at vælge et sikkert og ansvarligt alternativ ved at bestille en taxa direkte via TIER-appen.

Det er i alles interesse at undgå spirituskørsel. Vi ønsker ikke at se nogen, komme til skade på et løbehjul,” siger TIER’s Regional City Manager i Danmark, Frederik Heesch Hansen.

Unge mennesker skal komme trygt hjem

Dantaxis chauffører fragter hver weekend unge mennesker hjem fra byen, men nye mobilitetsformer kan friste til at køre i påvirket tilstand, og det er en uheldig udvikling, påpeger kommerciel direktør i Dantaxi, Vibeke Wolfsberg:

“Det ligger i taxibranchens DNA, at en af vores fornemmeste opgaver er at sikre, at unge mennesker kommer trygt hjem fra en festlig tur i byen.

At lade bilen stå, når man har drukket, og i stedet tage en taxi, er en kendt parole, som danskerne heldigvis for længst har taget til sig. Men at køre i påvirket tilstand er ikke længere kun begrænset til biltransport,” siger hun.

Integrationen mellem de to selskabers apps er nu aktiveret.

Samarbejdet er ikke kun begrænset til Odense men også til øvrige områder i Danmark, hvor TIER tilbyder services. Foruden Odense drejer det sig om Herning og København.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.