Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Kom til CrimeTalk i biografen: Oplev virkelighedens CSI

Af Christina Frederiksen

En gerningsmand efterlader sig altid mindst ét spor, og for politiet er det blot et spørgsmål om at finde det.

Det er faktum i de mange kriminalsager, som tidligere vicekriminalinspektør Bent Hytholm Jensen og professor i retsmedicin Hans Petter Hougen har været med til at opklare som virkelighedens CSI.

18. oktober kan du opleve de to efterforskere i den CrimeTalk, der finder sted i Nordisk Film Biografer i Odense.

Med udgangspunkt i flere spændende sager fra ind- og udland, fortæller de to om arbejdet, hvor både erfaring, opmærksomhed og tålmodighed er vigtige faktorer.

Bliv klogere på sporsikring og dna

De to spændende og charmerende mænd åbner også op for de mere private sider og fortæller, hvor hårdt psykisk, det har været.

Men de fortæller også, hvordan de har kunnet bevare sig selv og se lyst på livet, selv når de har stået med de mest modbydelige opgaver og set resultatet af menneskelig ondskab.

Ved foredraget får publikum også indsigt i udviklingen indenfor kriminalteknik, sporsikring, retsmedicin, dna og det store internationale samarbejde.

Køb billetter til foredraget her.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.