Politiet måtte rykke ud: 29 personer sigtet for ulovlig fest

Det nye forsamlingsforbud, hvor maks 10 personer må samles, blev i nat brudt, da 29 personer valgte at holde en fest i Odense.
Det skriver TV2 Fyn.
Politiet rykkede oprindeligt ud, da de ved 22-tiden mod en anmeldelse om høj musik i den centrale del af byen (Kronprinsensgade) i et forsamlingshus. Det viste sig siden, at det ikke kun var musikken, der var et problem.
Til festen var der nemlig 29 deltagere, der ganske vist havde gjort et forsøg på at inddele sig i grupper ved forskellige borde.
Politiet mente dog ikke, at det var nok, da der stadig var 29 personer forsamlet. Derfor blev alle 29 personer sigtet for at overtræde forbuddet.
Bøden lyder på 2500 kr. for førstegangstilfælde – ved gentagelse vil der være grundlag for højere bødestraf.
Fyns Politi oplyser dog, at festen sluttede i god ro og orden, og at der generelt har været en fin forståelse for at efterkomme reglerne på Fyn.