Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Kæmpe oplevelse venter: Premiere på Blue Week – en helt ny sejlads i Middelfart

Af Redaktionen
Topsejlere fra ind- og udland tørner sammen til Blue Week i Middelfart. Her sejler skipper Mads Korsgaard, der har rødder i Assens foran VM-sølvvinder Anders Bertelsen. Foto: PR
Topsejlere fra ind- og udland tørner sammen til Blue Week i Middelfart. Her sejler skipper Mads Korsgaard, der har rødder i Assens foran VM-sølvvinder Anders Bertelsen. Foto: PR

I den sidste weekend i august og den første i september tager Middelfart Sejlklub det næste skridt i udvidelsen af Vejlbylund Brandsø Rundt.

Der er nemlig premiere på Blue Week, og de to weekender byder på sejlsport i en række kategorier.

Brandsø Rundt kunne sidste år fejre sit 60 års jubilæum.

Det skete samtidig med at sejladsen blev udvidet med deltagelse af H-Bådenes Eliteserie. Det gjaldt seriens 3. afdeling og det var samtidig det første skridt i retning af Middelfart Sejlklubs indsats for at etablere et større stævne, som kunne udvikles og manifestere sig som en årligt tilbagevendende tradition.

“Blue Week er et forsøg på at samle sejlere i Danmark til en større begivenhed med vægt på såvel det sportslige som det sociale,” siger Steen Madsen, næstformand i Middelfart Sejlklub og stævneleder for Blue Week, og tilføjer:

“Vi er helt klar over, at det kræver en målrettet indsats, men nu har vi sat os for at gøre et helhjertet forsøg, og vi glæder os til at se, hvor det bringer os hen.”

Middelfart Sejlklub kommer til at byde på sejlsport i flere discipliner hen over de to weekender.

Den første weekend sejles der dansk mesteskab for Melges 24 – en klasse, som på det seneste har oplevet et mærkbart opsving.

Samme weekend sejles 3. afdeling i H-Bådenes Eliteserie, hvor de danske sejlere over en lang årrække har hentet rigtig mange internationale medaljer.

Forventer mere end 100 både

“Melges 24 og Eliteserien har været sammen til stævner nogle gange i løbet af de sidste tre sæsoner, og det har vist sig, at de to klasser går rigtig godt i spænd med en fin afvikling på samme bane,” siger Steen Madsen.

“Vi forventer godt 10 Melges 24 og et sted mellem 20 og 25 deltagende både i Eliteserien.

Så på den måde starter vi Blue Week på et niveau, der antalsmæssigt ligger ret præcist på niveau med det kombinerede DM vi afholdt med succes i Middelfart Sejlklub for Folkebåde og Wayfarer i juni.”

Det forventede antal både i Blue Weeks første weekend ligger på omkring 100 deltagende sejlere.

Den anden weekend ventes det antal at vokse markant med afviklingen af OK Jollernes Nordiske Mesterskab, DH-DM og mesterskabet i distancekapsejlads for klubhold – Vejlbylund Brandsø Rundt

“Den rejse vi er på i Middelfart Sejlklub tog sit udgangspunkt i Vejlbylund Brandsø Rundt.

Så den sejlads er fortsat et centralt element i Blue Week.

Derfor gør vi vores til, at sejladsen fortsat kommer til at spille en central rolle for distancekapsejlerne i regionen. Men vi glæder os naturligvis meget over, at vi i samme weekend kan byde på både DH-DM og de nordiske mesterskaber for OK Jollerne, hvor danske sejlere har fejret store triumfer med blandt andre Jørgen Lindhartsens flotte resultater, men hvor man må forvente tæt kamp om medaljerne efter det nyligt overståede EM i Warnemünde, hvor de danske sejlere glippede podiepladserne.

Men mon ikke de har det der skal til for at komme tilbage på hjemmebane!

Og så sidst men ikke mindst gælder det DH sejlernes Danmarksmesterskab, hvor blandt andet de helt store både med mere end 10 besætningsmedlemmer kommer til at give en ekstra dimension på Blue Week!

Alt i alt tror vi, at den anden weekend ender på deltagelse af mere 100 både og op imod 400 sejlere, men vi har gjort klar til et stort rykind og glæder os til den første udgave af Blue Week,” siger Steen Madsen.

Blue Week er åben for tilmelding her.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.