Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Danmarks Bedste Pizza-vindere: Åbner stor restaurant i Odense

Af Christina Frederiksen

Snart bliver der endnu bedre muligheder for at spise lækker italiensk mad i Odense.

Til foråret åbner brødrene Armend og Labinot Mehmeti deres fjerde spisested i Danmark, når de kommer til Odense med Ristorante Fratelli.

Restauranten får adresse på Klingenberg 16 i Odense – i det tidligere telefonhus.

Ristorante Fratelli ligger i forvejen tre steder i det jyske – i Kolding, Haderslev og Sønderborg – og er kendt for at servere mad fra det italienske køkken af høj kvalitet.

Faktisk vandt Ristorante Fratelli i 2020 prisen for Danmarks Bedste Pizza.

Det skete i en afstemning på Opdagdanmark.dk, hvor det er brugerne, der vælger deres favoritter.

Og her løb Ristorante Fratellis pizza altså med prisen.

Ristorante Fratelli åbnede sin første restaurant i Haderslev i 2017, og i 2019 kom restauranten i Kolding til.

Pizza og andre italienske specialiteter

“Har du tidligere besøgt Ristorante Fratelli, vil du kunne kende de italienske smagstoner, som er karakteristisk for alt maden, der serveres.

Vi serverer blandt andet delikate pizzaer, men måske ikke som du kender det fra et lokalt pizzeria.

På vores spisested i Kolding – såvel som i Haderslev – spiller de gode råvarer hovedrollen. 

Det vil du straks kunne smage, når du sætter tænderne i de tynde og sprøde bunde,” lyder det på Ristorante Fratellis hjemmeside, hvor der også står:

Ristorante Fratelli kommer til at ligge i det gamle telefonhus på Klingenberg 16.

“Udover pizza vil du også kunne finde frisklavet pasta på menuen samt andre klassiske italienske primi, secondi og dolci.

Eksempelvis er carpaccio, parmaskinke, bresaola, risotto og panna cotta også at finde på menuen.

Vi er derfor ikke bare et pizzeria – vi er et autentisk italiensk spisested, hvor du kan nyde en pizza og andre specialiteter, som sad du nede i Syditalien.”

Det er altså lækker italiensk mad, du kan glæde dig til, når Ristorante Fratelli åbner i Odense.

Selv siger de på Facebook:

“Vi er MEGA spændte! Til foråret 2024 åbner vi Odense. Vi har fundet den fedeste lokation, og er du fra Odense, vil du kunne nikke genkendende til der hvor Handelsbanken lå, på Klingenberg 16.”

Se mere om Ristorante Fratelli her og på Facebook.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.