SDU-forskere træder til: Skal hjælpe med at bekæmpe helvedes-larven
Nyt odenseansk teknologisamarbejde skal hjælpe bekæmpelsen af egeprocessionsspinneren
Her i Odense arbejder forskere fra SDU, virksomheder og Odense Kommune lige nu tæt sammen om at udvikle nye teknologiske løsninger mod egeprocessionsspinderen.
Erfaringerne fra indsatsen skal ikke bare gavne Odense, men kan på sigt få betydning langt ud over byens grænser.
Det skriver Odense Kommune på Facebook.
Forskere fra SDU arbejder lige nu tæt sammen med de kommunale bekæmpelseshold for at dokumentere indsatsen og undersøge, hvor ny teknologi kan skabe størst værdi. De indsamler billeder, video og målinger, som skal danne grundlag for fremtidige løsninger.
Målet er at udvikle teknologier, der gør det lettere at finde reder, planlægge indsatsen og understøtte bekæmpelsen. Droner spiller en central rolle, fordi de kan bringe kameraer og sensorer tættere på trækronerne, mens forskerne også undersøger muligheden for at bruge termiske kameraer, kunstig intelligens og digitale værktøjer.
De første feltundersøgelser viser lovende resultater. Under de rette forhold fremstår rederne varmere end omgivelserne på termiske billeder og bliver derfor langt lettere at opdage end på almindelige fotos. Forskerne undersøger nu systematisk, hvornår temperaturforskellene er størst, og hvordan teknologien kan bruges mest effektivt.
“Vi leder efter de løsninger, der skaber størst værdi for dem, som står med bekæmpelsen hver eneste dag. Hver gang vi gør det lettere at finde en rede, øger vi chancen for at begrænse spredningen,” siger Henrik Skov Midtiby.
Alle billeder, videoer og øvrige data fra indsatsen offentliggøres under en open source-licens, så kommuner, virksomheder, forskere og iværksættere frit kan udvikle nye løsninger. Målet er at styrke udviklingen af fremtidens teknologier mod egeprocessionsspinderen.
“Projekter som dette viser værdien af et stærkt innovationsøkosystem, hvor vi tager udgangspunkt i et konkret behov og kobler virksomheder, forskningsmiljøer og offentlige aktører sammen,” lyder det fra Søren Elmer Kristensen, CEO i Odense Robotics, som støtter projektet økonomisk.
Egeprocessionsspinneren er ikke kun en lokal udfordring. Larven breder sig flere steder i Danmark og findes allerede i store dele af Europa. Erfaringerne fra Odense kan derfor få betydning for både danske og internationale aktører, der arbejder med overvågning og bekæmpelse af invasive arter.
“Med egeprocessionsspinneren har vi en ny udfordring, som med stor sandsynlighed er kommet for at blive. Derfor skal vi udnytte de muligheder, teknologien og vores stærke odenseanske samarbejder giver os,” siger Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel.