Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Landets største kæde: Skrotter farligt babylegetøj

yuri-shirota-p0hDztR46cw-unsplash-1024x679
Foto: Yuri Shirota/UnSplash

Siden nytår har der været flere eksempler på, at legetøjet kan været farligt.

Flere fynske mødre fortæller ifølge TV 2 Fyn, at der babyer har været ved at blive kvalt i en særlig bidebold fra legetøjsmærket Ogobolli.

Derfor har landets største kæde med babyudstyr, Babysam, valgt at fjerne alle produkter fra Ogobolli fra hylderne.

“Hos BabySam tager vi produktsikkerhed alvorligt.

Da vi blev gjort opmærksomme på den første hændelse, fjernede vi produktet fra vores butikker og webshop, mens vi afventer afklaring fra leverandøren og Sikkerhedsstyrelsen.

Dette er vores standardprocedure i tilfælde, hvor der opstår tvivl om et produkts sikkerhed – også selvom produktet er godkendt til salg i EU,” skriver Babysams direktør Kenneth Nørgaard i en mail til TV 2 Fyn.

Én af de fynske mødre, der har haft en grim oplevelse med bolden fra Ogobolli, fortæller til tv-stationen, at hun måtte hive bolden op af sin datters, fordi hun var ved at blive kvalt i den.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.