Slut med lækkert bagværk: Bager lukker afdeling

I godt to år har man kunnet købe lækkert bagværk hos Rise’s Brøds brødudsalg på Kochsgade 178.
Men nu er det snart slut.
Det meddeler Rise’s Brød på Facebook.
“Rise’s brød afdeling på Kochsgade 178 lukker ned i slutningen af marts måned 2024.
Beslutningen om at lukke kochgade afdelingen kommer som en del af en intern omstrukturering hvor Rise’s brød har udvidet ovn, fryse/køl kapacitet samt varelager i vores bageri på Odensevej samt renoveret vores afdelinger på Hunderupvej, Hjallesevej og på Odensevej.”
Selv om det selvfølgelig altid er kedeligt, når noget lukker, så kan kunderne hos Rise’s Brød glæde sig over, at der i afdelingen på Hjallesevej er blevet endnu bedre mulighed for at nyde kædens brød og kager.
For nylig genåbnede bageriet i Odense M nemlig med en helt ny caféafdeling.
Og det er altså blandt andet som et led i den fornyelse, at man nu vælger at lukke brødudsalget på Kochsgade.
“Med omstruktureringen sætter Rise’s brød udvidet fokus på Odense C, Odense M og Odense S
Fra Rise’s brød skal der lyde en stor tak til alle de kunder der har vist os tillid og har støttet os gennem årene på kochsgade.
Rise’s brød håber at se jer i en af vores andre afdelinger,” skriver Rise’s Brød på Facebook.