Snart er det Jul i ZOO: Mere sjov – men mindre lys
Når Jul i ZOO slår dørene op, bliver det til et program spækket med julehygge.
25. november starter julen i Odense ZOO officielt.
Alle dage – med undtagelse af mandag, tirsdag og onsdag i uge 48, 49, 50 – frem mod jul vil ZOO være fyldt med julestemning.
Juleboderne, hvor man både kan købe knas, julegodter og håndarbejde, vil fylde godt op i haven, og der er da ikke noget mere hyggeligt, end at gå og kigge på dyrene, mens der spreder sig en duft af brændte mandler.
Sparer på julelyset
Ingen jul uden smuk julebelysning. Heller ikke i Odense ZOO, hvor man i år dog først tænder op for lysene en uge senere end vanligt.
Derudover er lysene kun tændt fra klokken 15-20. Alt sammen af hensyn til energikrisen og den dyre strøm.
De strømbesparende tiltag reducerer energiforbruget med 70 procent sammenlignet med sidste år.
Det vil også være muligt alle torsdage, fredage, lørdage og søndage at møde nisserne Zoofus & Zoofie, der er hovedpersoner i årets julekalender i Odense ZOO.