Fra Phlake til Folkeklubben: Store koncerter på stribe i Odense

Vi går ind i en spændende tid, hvor der er adskillige store livekoncerter i Odense.
Det starter allerede på lørdag med Phlake i Jyske Bank Arena, og der er stadig få billetter til flere af koncerterne.
Her kan du se fem kommende store koncerter i Odense, hvor du stadig har mulighed for at komme med.
Lørdag den 20. nov.: phlake i Jyske Bank Arena
Onsdag den 24. nov.: Michael Falch & Dét Band i Magasinet
Torsdag den 25. nov.: Folkeklubben i Magasinet
Fredag den 26. nov.: jung i Jyske Bank Arena
Søndag den 5. dec.: Stig Rossen julekoncert i ODEON
Phlake den 20. november i Jyske Bank Arena, Odense
Den anmelderroste duo er lige nu på turné rundt i landet med deres koncertturné der blev udsat under nedlukningen.
Phlake er bl.a. kendt for Pregnant, The Rascal, Angel Zoo, Baby Steps og Slip Away.
Live Culture har netop annonceret den helt nye danske sangerinde, Emiely som opvarmning til koncerten på lørdag.
Michael Falch & Dét Band den 24. november i Magasinet
Forår i brystet-tour 2021
Michael Falch har det seneste årti gennemgået en enestående opblomstring, kunstnerisk såvel som kommercielt.
Han har ikke tilladt rusten at få ro, efter at COVID-19 udsatte hans store reunion-turné med MALURT.
Et nyt soloalbum udkom 9. oktober – hans smukkeste nogensinde, og med DÉT BAND omkring sig tager han forskud på foråret og drager på en landsdækkende tur i november og december (udsat fra starten af 2021 grundet situationen omkring covid19).
Folkeklubben den 25. november i Magasinet
Børn Af Den Tabte Tid
Folkeklubben har over de sidste 10 år markeret sig som et af landets bedste og mest flittige liveorkestre. Når trioen igen stævner ud, er det med deres nye femte album ’Børn Af Den Tabte Tid’ i ryggen.
Og med et bagkatalog, der tæller hits som ’Fedterøv’, ”Flammende hjerter”, ’Danmarksfilm’, ’Torben Ulrich’, ’Men Ikke Endnu En Vinter’, ’Sort Tulipan’ samt de 12 nye sange på det nye udspil er der lagt op til et poetisk rockbrag.
jung den 26. november i Jyske Bank Arena, Odense
Arena-touren starter i Odense.
Fire store kæmpe koncerter rundt i landet, med første koncert i Odense.
I maskinrummet står Jonas Jung (vokal), Sigurd Boesen (guitar) og Michael Hovmand (keys). En trio som det seneste år har ligget i overhalingsbanen, med vinden i ryggen og kometfart mod Danmarks største scener.
Et sted mellem det sensitive og det hårdtslående finder du Jung. Som Fugl Føniks har trioen rejst sig fra 80’ernes efterdønninger og skabt et dybt univers af fabelagtig lyd, herunder uimodståelige skæringer som handler om kærlighed – og det modsatte.
Stig Rossen julekoncert den 5. december i ODEON
Årets måske bedste juletradition. Musik, sang og julestemning på allerhøjeste niveau med Stig Rossen.
I mere end 25 år har Stig Rossen turneret med julekoncerterne og traditionen bliver nu igen genskabt efter nedlukningen.
I år er gæstesolisten den eminente sangerinde, Johanne Milland, der udover musikken er en mesterlig skuespillerinde. Johanne Milland har netop været aktuel med hovedrollen i musicalen Atlantis og den 25. december er hun biografaktuel med hovedrollen i Anna Emma Haudals nye spillefilm ”Venuseffekten”.