Sure smileyer på stribe: Nu går selskabet bag restaurantkæde konkurs
Den 2. juni var Fødevarestyrelsen forbi til et kontrolbesøg hos alle Kentucky Fried Chickens danske restauranter.
I alt blev det til fire sure smileys og syv med “lige munde”.
Og nu er virksomheden Isken Aps, der står bag KFC i Danmark gået konkurs.
“Kyllingefifleri”
I slutningen af juni oplyste KFC til DR, at kæden ville lukke alle sine 11 danske restauranter midlertidigt, indtil der var fundet en ny franchisetager.
Tidligere ansatte hos KFC havde fortalt DR Kontant om en såkaldt forlængelse af kyllingens holdbarhed, som bl.a. førte til programmet “KFC’s Kyllingefifleri”, der for alvor fik KFC i søgelyset.
Restaurantkæden blev herefter sendt under konkursbehandling den 18. juli, og kurator har nu bekræftet konkursen over for Ekstrabladet.
Skimmel og gamle rester
Ifølge kontrolrapporten blev der i forbindelse med besøget den 2. juni fundet belægninger og gamle produktrester på både håndvask og flere maskiner i produktionsområdet.
Fødevarestyrelsen fandt også rødlige og sorte skimmellignende belægninger på flere rør og slimede belægninger på gulvet.
Derudover stemte deres håndtering af optøet kylling stemmer ikke overens med deres egne procedurer, og de mærker optøet kylling med “bedst før-dato” i stedet for “sidste anvendelsesdato”, som kræves for denne type fødevarer.
Og det får altså nu store konsekvenser for Kentucky Fried Chicken i Danmark.