Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Vil skabe Fyns stærkeste bank: To banker slår sig sammen

Af Mikkel Greiner

Bestyrelserne i Fynske Bank og Nordfyns Bank ønsker en ligeværdig fusion med ambitionen om at skabe Fyns stærkeste og mest attraktive bank til gavn for både medarbejdere, kunder, aktionærer og i et større perspektiv hele Fyn.

Det skriver Fynske Bank på deres hjemmeside.

Fusionen vil sikre, at den nye bank løfter sin finansielle styrke og sine kompetencer og specialer. Med til sammen 19 filialer på Fyn og i Østjylland styrker banken samtidig sin fysiske tilstedeværelse tæt på sine kunder og deres lokalsamfund.

Bestyrelserne i Fynske Bank og Nordfyns Bank ønsker at indgå en ligeværdig fusion.

Derfor har parterne underskrevet en fusionsaftale. Fusionsønsket bygger på en grundlæggende tro på, at Fynske Bank og Nordfyns Bank sammen står stærkere end hver for sig i et marked med stigende regulatoriske krav og kundeforhold, der kræver høj specialisering.

I en fælles udtalelse siger de to bankers bestyrelsesformænd, Peter Cederfeld de Simonsen, Fynske Bank og Per Maegaard Jensen, Nordfyns Bank:

“I dag fremlægger vi en både vækstorienteret og ambitiøs plan for en fælles fremtid for vores to banker.

Begge banker er sunde og veldrevne og bygger på matchende værdier med Fyn i fokus.

Men sammen står vi stærkere, og der er betydelige fordele og synergier ved en fusion for vores medarbejdere, vores kunder, vores aktionærer og i bredere forstand for Fyn og de lokalsamfund, vi er en aktiv medspiller i.

Sammen får vi en mere fremtidssikret bank med større finansiel styrke og et mere robust udbyttepotentiale. Sammen kan vi tilbyde vores kunder en bredere vifte af services og produkter, og sammen kan vi skabe en endnu bedre arbejdsplads med gode udviklingsmuligheder.

Samtidig kommer vi med i alt 19 filialer til at træde tættere på vores kunder og vores lokalsamfund, som vi gerne vil give mere tilbage til. Vi vil være fynboernes foretrukne bank, og derfor anbefaler vi en fusion.”

For at fusionen kan blive en realitet, skal den godkendes på ekstraordinære generalforsamlinger i de to banker, forventeligt i juni 2025, samt af myndighederne.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.