Var den sat i gear?: Kvinde kørte bil ind i en Nordea-bank i Odense

En kvinde skylder nok kvajekage til bankpersonalet i Nordea på Vestre Stationsvej 7 midt i Odense.
I går tirsdag skulle en kvinde forlade parkeringspladsen ved Nordea. Men da hun startede bilen var den sat i gear, og den kom derfor til at ryge direkte ind igennem glaspartiet i banken.
Fyns Politi skriver om hændelsen;
“Personbil holdt på p-plads ud for Nordea, da hun startede hun bilen uden at være opmærksom på, at bilen stod i gear, hvorpå bilen fortsatte ind igennem en glasrude og endte inde i banken. Ingen personskade.”
Tog det med et smil
Noget tyder på, at bankpersonalet tog episoden med den humoristiske vinkel.
En ansat i banken, Steffen Skøtt, har lagt et billede ud af det uheldige optrin, som også har ramt Instagram-kongen Anders Hemmingsens profil.
“En anderledes dag på kontoret. Heldigvis kom ingen til skade. Beklager hvis det har givet nogle gener for vores kunder. Døren er selvfølgelig åben igen i morgen (onsdag, red.),” skrev Steffen Skøtt på en yderst sympatisk måde.